Nositelem prestižní Ceny Franze Kafky se stal Pierre Michon

Nositelem letošního mezinárodního literárního ocenění – Cena Franze Kafky – se stal pro rok 2019 známý a úspěšný francouzský spisovatel Pierre Michon (nar. 1945). V úhrnu jde již o, v pořadí devatenáctého laureáta tohoto prestižního ocenění, které je každoročně v Praze, udělováno výjimečným osobnostem z řad světa literatury již od roku 2001. Mezi nositeli Ceny Franze Kafky z minulých let, se objevují nejen jména zahraniční, ale i tuzemská. Například Arnošt Lustig, publicista Ivan Klíma, Ivan Wernisch, Daniela Hodrová či bývalý český prezident Václav Havel. Mezi zahraničními pak dominují jména jako například rakouský literát Peter Handke, italský literát Claudio Magris, kanadská spisovatelka Margaret Atwood či rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková nebo britský spisovatel Harold Pinter. Francie ovšem není v tomto případě zastoupená ani zdaleka jen Pierrem Michonem. Již v roce 2007 získal toto ocenění také, dnes bohužel již zesnulý, esejista a básník Yves Bonnefoy. Laureátem ceny zvolila Pierra Mischona podle slov předsedy Společnosti Franze Kafky Vladimíra Železného osmičlenná mezinárodní porota v tajném hlasování.

Pierre Michon

Pověstné francouzské charisma laureát Ceny Franze Kafky pro rok 2019 Michon rozhodně nepopřel, a tak i jeho děkovný projev, který přednesl dne 22. října na půdě Brožíkova sálu pražské Staroměstské radnice, (kde se slavnostní předání ocenění konalo), vyzařoval především dobrou náladu, poděkování, ale i velkou úctu k našemu hlavnímu městu Praze. Současně lze jeho projev charakterizovat i jako jakési hlubokomyslné zamyšlení, což je umělci jeho typu rys vlastní. „Cena Franze Kafky proměňuje i mě samotného. Nemění mne v nestvůrný hmyz jako ubohého Řehoře. Rostou mi díky ní z rukou peří a křídla. Že bych se měnil na holuba ze Staroměstského náměstí? Nebo snad na jakousi kavku? Kdepak, spíše se jedná o moudrého ptáka, pěnkavu či konopku, vážného vítěze v ornitologické soutěži.“ Pronesl například ve své, poměrně dlouhé děkovné řeči, ve které nešetřil jak humorně myslitelskými přirovnáními tak ani odkazy přímo na některé děje z pera příběhů Franze Kafky. Kromě Kafkovy povídky Proměna o smutném osudu úředníka Řehoře, který se jednoho dne promění na brouka, pro okolí v ten moment obtížný hmyz, se kterým je potřeba něco dělat, (ať už cokoliv), se dotkl i jiných Kafkových povídek. Zajímavě promluvil také o našem hlavním městě Praze, které spatřil na vlastní oči poprvé teprve nyní a přiznal, že předtím jej znal pouze z populární literatury jako město „zázraků i záhad“, kde ho velmi zaujal například legendární a celosvětově známý Golem.

Cenu Franze Kafky, převzal Pierre Mischon v podvečer, z rukou předsedy Společnosti Franze Kafky Vladimíra Železného, přičemž diplom a šek na 10. 000 dolarů mu předali zástupci hlavního města. Samotné ocenění je mimochodem bronzovou zmenšeninou podoby pražského Kafkova pomníku, navrženého výtvarníkem Jaroslavem Rónou a působí neméně zajímavým dojmem.

Slavnostního večera se dále zúčastnili i zástupci z řad horní komory Parlamentu ČR, umělci i přední osobnosti z řad literárního světa českého a světového. Kromě oceněného Michona, vystoupil na půdě Staroměstské radnice se slavnostní řečí také literární historik André Derval, který promluvil mimo jiné právě o složité cestě Michona jako spisovatele i o řadě běžných věcí, které byly a jsou velkému spisovateli inspirací. Atmosféru dokreslovala vybraná hudební vystoupení a večerem provázel moderátor Jakub Železný.

André Derval

Pierre Michon se narodil v roce 1945 a dodnes mu vyšlo 20 knih. Ke psaní se však dostal na rozdíl od některých svých kolegů poměrně pozdě, neboť jeho knižní debut s názvem Vies minuscules, přišel až v jeho osmatřiceti letech. Přesto se na poli literatury uchytil a jeho dílo se stalo známým i v zahraničí. V České republice vyšlo Michonovi v překladu dílo Opati a to již roku 2002. Jde o dílo, které zajímavě propojuje historické středověké legendy, zamyšlení a prózu.

Cena Franze Kafky je udělována za kompletní dosavadní dílo autora/autorky a může jí získat pouze žijící autor/autorka básnického, prozaického či dramatického díla, které bylo vydáno knižně, a minimálně jedna jeho/její publikace vyšla přeložena v českém jazyce.

Soška – Cena Franze Kafky

 

Autor: MK

Foto: MK

Komentáře z facebooku