Všímavý strážmistr – Michal Dlouhý

Od roku 1927 se na celém území Slovenska začaly objevovat padělky pětikorunových mincí. Zprvu se padělané mince vyskytovaly na středním Slovensku, ale ve velmi krátké době se rozšířil jejich výskyt, a to ve značném množství, na celou zemi.

Šetřením četnictva a bezpečnostních oddělení státních policejních úřadů bylo zjištěno, že nejčastěji byly falsifikáty pětikorunových mincí uváděny do oběhu o dobytčích trzích a o poutích.

U Policejního ředitelství v Praze bylo již v roce 1922 zřízeno oddělení pro stíhání padělatelů platidel, které tyto případy řešilo na území celého státu. Když byla u pražského policejního ředitelství 13. dubna 1929 zřízena Všeobecná kriminální ústředna, došlo ke změně názvu uvedeného oddělení na Ústřednu pro padělání platidel, šeků a cenných papírů.

Podezřelé mince byly bezpečnostními úřady a jejich orgány zasílány do Státní mincovny v Kremnici, kde bylo potvrzeno, že se jedná o velmi zdařilé padělky a že všechny padělané mince mají na své rubové straně uveden rok vyražení 1926.

Pátrání četnictva a státní policie po padělatelích pětikorunových mincí působících na Slovensku ale zůstávalo dlouhou dobu bezvýsledné.

Služebně nejmladším příslušníkem jedenáctimužové četnické stanice v okresním městě Topolčany na Slovensku od roku 1928 byl strážmistr Václav Výborný.

Strážmistru Výbornému se podařilo zjistit, že dělník topolčanské cihelny Desidér Kertész podezřele často platí právě pětikorunami, a proto mu začal věnovat svoji zvýšenou pozornost.

Až počátkem měsíce září roku 1929 po jednom z Kertészových nákupů kuřiva v místní trafice, získal strážmistr Výborný díky sličné dceři trafikantky výměnou za jinou právě pětikorunovou minci, kterou dotyčný zaplatil svůj nákup.

Jak mohl strážmistr Výborný předpokládat, byl na rubové straně uveden rok výroby mince 1926.

Po domluvě s velitelem četnické stanice vrchním strážmistrem Františkem Streiblem byla uvedená mince zaslána s podrobnou písemnou zprávou Ústředně pro padělání platidel, šeků a cenných papírů při pražském policejním ředitelství, a ta ji odeslala k posouzení do kremnické mincovny.

Pravá a padělaná mince

Poté co bylo potvrzeno, že se skutečně jedná o padělek, bylo ve spolupráci s pátrací stanicí u okresního četnického velitelství v Nitře přistoupeno k zadržení Desidéra Kertésze a v jeho bytě byla následně provedena domovní prohlídka.

Kromě většího množství padělaných pětikorunových mincí bylo při prohlídce nalezeno nářadí na výrobu padělků pětikorun, značné množství nábojů a střelného prachu a dokonce i několik střelných zbraní.

Zároveň byli při provádění domovní prohlídky zatčeni Kerestészovi bratři Štěpán a Jozef.

Všichni tři byli odděleně dodáni do vyšetřovací vazby ve věznici krajského soudu v Nitře.

Pro strážmistra Výborného znamenal tento případ první velký úspěch v jeho počínající služební kariéře a zároveň seznámení s krásnou mladou dcerou trafikantky slečnou Margitou.

Na to, aby mohl požádat ve Velké válce ovdovělou trafikantku o ruku její dcery, však musel počkat, až dovrší čtyřletou službu u četnictva. Až poté teprve mohl služebním postupem požádat zemského četnického velitele o udělení povolení k sňatku.

Uzavření sňatku příslušníkem četnictva v činné službě bez předepsaného povolení bylo totiž přečinem podle § 780 vojenského trestního zákoníku, který byl trestán propuštěním nebo tuhým vězením od jednoho až do tří měsíců.   

Obálka knihy Četnické podpovídky

Příspěvek byl zpracován podle knihy Michala Dlouhého ČETNICKÉ PODPOVÍDKY, nedávno vydané nakladatelstvím Pragoline. Kniha je k dostání na www.megaknihy.cz nebo www.kosmas.cz.

Kniha byla vydána i v elektronické podobě, stejně jako všechny, i již rozebrané tituly, které jsou k dostání na www.kosmas.cz.

 Další informace o autorovi se dozvíte na jeho webu www.cetnik-michal-dlouhy.cz nebo na facebooku Četník Michal Dlouhý či Spisovatel Michal Dlouhý.

AUTOR:   JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D.

FOTO:   archiv –  JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D.

Komentáře z facebooku