Kouzelná náměstíčka. Úzké uličky vystlané obrovskými pláty zdejšího růžového mramoru, který nohy obyvatel i návštěvníků vyhladily do podoby zámecké podlahy. Antické památky, honosné paláce, kamenné mosty i velkolepá aréna z časů Starého Říma. To je Verona! Pro její krásu ji UNESCO zapsalo na svůj prestižní seznam. Podmanivý půvab dodává městu blízkost Gardského jezera.
Po velkých vyleštěných kamenech bílé a růžové barvy dojdete uličkami plných značkových obchodů s módou, doplňky a domácí zmrzlinou na náměstí Piazza delle Erbe. Tady to žije od časných ranních hodin. Trhovci nabízejí své zboží, ať už to jsou kabelky, nebo čerstvě vymačkané džusy. Náměstí lemují domy a starobylé paláce. Fontánu zdobí socha, které místní říkají Madona di Verona. V renesančním paláci Palazzo Maffei vejdete do obrazové galerie.
Ve Veroně nesmíme zapomenout na muže, který město asi nejvíc proslavil. William Shakespeare umístil do Verony nejen děj své hry Dva šlechtici z Verony, v níž neváhal město upíchnout rovnou na mořský břeh, ale hlavně nejromantičtější drama všech dob – Romea a Julii. Z Piazza delle Erbe je to k Juliinu domu, jen co by kamenem dohodil. Ve dvoře se vypíná Juliina socha. Legenda praví, že tření jejího pravého prsu přinese lásku a plodnost.
Třetí největší aréna v Itálii stojí ve Veroně od roku 30 n. l. Pyšní se elipsovitým tvarem a rozměry 139 x 110 metrů. V dobách své největší slávy pojala až 30 tisíc diváků, přičemž usazení každého z nich na to správné místo zabralo jen 10 minut. Staří Římané zkrátka měli perfektní organizaci v malíčku. Místo, kde v minulosti mezi sebou bojovali gladiátoři nebo probíhaly veřejné popravy, si v současnosti ochočily múzy. Konají se zde operní představení či koncerty populární hudby. Mrkněte do programu, určitě v něm objevíte titul, kterému nebudete moci odolat.
Komentáře z facebooku