O dopadení vůdce lupičské bandy

Vrchní strážmistr Jaroslav Krupka vedoucí síla pátrací stanice u okresního četnického velitelství v Báňskej Bystrici dal k lepšímu případ, kterým se zabývala jím řízená pátračka od svého zřízení na počátku roku 1928.

Tehdy měly všechny četnické stanice ve staničním služebním obvodu pátrací stanice za úkol zpracovat a zaslat přehledy činů z jejich vlastních staničních služebních obvodů, jejichž pachatelé zůstali nevypátráni.

Z obdržených přehledů bylo zřejmé, že v širokém okolí Báňské Bystrice řádí již dlouhou dobu velmi nebezpečná banda lupičů, která má na svědomí řadu těžkých zločinů, několika loupežnými vraždami počínaje přes řadu odvážných loupeží až po nekonečné množství krádeží, zejména krádeží vloupáním.

 

Kancelářský pomocník pátrací stanice

Přes veškerou snahu se pátračce dlouhou dobu nedařilo přijít lupičské bandě na stopu. Přispěla k tomu, ostatně jako v řadě případů, až náhoda.

Na konci října roku 1929 se četnická stanice Predajná v soudním okrese Brezno nad Hronom dozvěděla, že bača Ondrej Lupták ze salaše nedaleko Nemecké u Brusny nosí loveckou pušku bez dovolení a že si také velmi rád zapytlačí.

Proto velitel četnické stanice z Predajné vyslal na uvedenou salaš dvoučlennou četnickou hlídku, aby u bači Luptáka provedla domovní prohlídku.

Poté co se dvojice strážmistrů doslova vyškrábala k vysoko položené salaši, zastihli zde baču, který byl příchodem četníků zjevně překvapen a pouze se značnou nevolí vedl pány žandáry do svého příbytku.

Jaképak bylo překvapení obou strážmistrů, když po krátké chvíli našli v salaši ne jednu loveckou pušku, ale velké množství zbraní, včetně pušek vojenských a k tomu obrovskou zásobu nábojů.

Tím pádem bylo četníkům naprosto jasné, že nejde o obyčejného pytláka, jak se původně domnívali a kterých je v okolí ostatně velké množství.

Při ihned provedeném přísném výslechu se zaskočený bača Lupták po delší době zapírání přiznal, že je vůdcem velké bandy „horných chlapcov“, která byla po dlouhý čas postrachem širokého okolí.

V návaznosti na to byl Ondrej Lupták prohlášen za zatčeného a dodán do vazby u okresního soudu Brezno nad Hronom.

Hned druhý den se případem začala zabývat báňskobystrická pátračka a Ondrej Lupták byl dopraven do vazby ke státnímu zastupitelství v Báňské Bystrici.

Až zde se vrchnímu strážmistru Krupkovi přiznal, že se osobně účastnil velkých loupežných výprav a také, že před lety zavraždil hermaneckého baču.

Naprosto však odmítal vyzradit jména jednotlivých členů své bandy. Nezapíral svoji vlastní trestnou činnost a údajně si pamatuje pouze to, co on sám dělal, ale o svých společnících a jimi spáchaných trestných činech zatvrzele mlčel.

To už byla práce pro pátračku a jejího nově přiděleného kancelářského pomocníka, který úzce spolupracoval s jednotlivými četnickými stanicemi, které vedly v patrnosti případy, o nichž se dalo s určitostí předpokládat, že je má na svědomí právě Luptákova lupičská banda.

Trvalo to více než jeden měsíc, než se podařilo zjistit, vypátrat, zatknout, a hlavně usvědčit z jejich trestné činnosti všechny členy Luptákovy bandy a zbavit tak kraj zlopověstných „horných chlapcov“.

Obálka knihy Četnické historky z pátracích kursů

 

Příspěvek byl zpracován podle knihy Michala Dlouhého ČETNICKÉ historky z pátracích kursů, vydané nakladatelstvím Pragoline. Kniha je k dostání na www.megaknihy.cz nebo www.kosmas.cz.

Kniha je vydána i v elektronické podobě, stejně jako všechny, i již rozebrané tituly, které jsou k dostání na www.kosmas.cz.

 Další informace o autorovi se dozvíte na jeho webu www.cetnik-michal-dlouhy.cz nebo na facebooku Četník Michal Dlouhý či Spisovatel Michal Dlouhý.

AUTOR:   JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D.

FOTO:   archiv –  JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D.

Komentáře z facebooku