Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Petr Kolečko i Spejbl a Hurvínek mají „Zlatého velblouda“

Do pomyslné síně slávy českého humoru se v neděli večer v rámci zahájení festivalu humoru Komedy fest 2019 v Plzni dostali ti, kteří mají k tomuto žánru velmi blízko. Herec, scénárista a dramatik Zdeněk SVĚRÁK, herečka Daniela KOLÁŘOVÁ, scénárista a také i režisér Petr KOLEČKO a dva nesmrtelní dřevění sympaťáci SPEJBL a HURVÍNEK si odvezli „Zlatého velblouda“, unikátní cenu, kterou přímo pro ně vytvořila dnes již světoznámá sklářka a designérka Gordana, jejíž díla vlastní řada významných osobností z celého světa.

Zatímco ocenění Svěrák, Kolečko a Spejbl a Hurvínek si mohli na zahajovacím večeru v plzeňské Měšťanské Besedě skleněnou cenu malovanou pravým zlatem převzít osobně, Daniela Kolářová si na ni počká.

„Velmi se omlouvám, ale ze zdravotních důvodů se nemohu zúčastnit. Děkuji moc za tuto poctu, velmi si ji vážím a moc se těším, až si budu toto nádherné dílo převzít osobně od pořadatelů,“ vzkázala herečka, která i s oceněným Zdeňkem Svěrákem ztvárnila řadu humorných rolí, od filmu Na samotě u lesa, až třeba po Vratné láhve….

Za Spejbla a Hurvínka si cenu převzala ředitelka stejnojmenného divadla Denisa Kirschnerová, dcera legendární Heleny Štáchové, která před časem odešla do hereckého nebe. „Maminka by zcela jistě měla z ceny radost. Je to pocta jak pro ty dva naše sympaťáky, kteří už skoro sto let baví malé i velké, a to po celém světě, tak samozřejmě pro naše divadlo. Ale hlavně pro maminku,“ podotkla Denisa Kirschnerová.

Lukáš Pavlásek se Spejblem a Hurvínkem

Zdeněk Svěrák měl ze Zlatého velblouda velkou radost. Sám ten večer hrál o patro výše představení s Divadlem Járy Cimrmana. „Tak jsem jen sešel o patro níže a byl jsem oceněn. Co víc si může herec přát. Já jsem velmi šťastný, že existují lidé, kteří mají rádi humor, který je také jedinou možností, jak přežít… A že někdo dokáže ocenit humor a smích. Za cenu velmi děkuji, velmi si ji vážím,“ řekl herec, scénárista a také autor mnoha písňových textů.

Téměř zaskočen z ocenění od Komedy festu byl scénárista a dramatik, také autor už kultovního seriálu Most a řady dalších projektů Petr Kolečko. „Já jsem si ještě nedávno snad ani nepřipustil, že bych mohl stát vedle takových velikánů, jakými jsou ti, kteří dnes spolu se mnou byli oceněni. Je to pro mě obrovská čest. A chci dál dělat to, co umím, co mě baví a živí – tedy humor. Takže pracuji na dalších věcech…,“ podotkl Kolečko, který do Plzně dorazil i se svou krásnou přítelkyní, modelkou Anetou Vignerovou.

Lukáš Pavlásek a Petr Kolečko

V rolích předávajících byli i další herci – Martin Zounar a Martin Kraus, mj. dva herci ze čtveřice, která momentálně brázdí doslova desítky měst po republice s fenomenálním komediálním představením Dva nahatý chlapi, kteří jsou všude beznadějně a až rekordně rychle vyprodaní. „Někde hrajeme dvakrát třikrát, lidi se chechtají od začátku do konce, a to je dobře. To je smysl toho, proč to děláme, aby se lidi bavili, smáli, protože ten smích je v životě strašně důležitý. Komedy festu přeji, aby i v dalších letech měl tolik spokojených diváků, další významné oceněné osobnosti a hodně humoru,“ řekl Martin Zounar.

Kromě cen dostalo sedm lidí v sále, mezi kterými byl i moderátor večera Lukáš Pavlásek, jenž pobavil přítomné v ´hurvínkovských botách´, režisér Antonín Procházka, ale i starostové Plzeňského obvodu 1 a 3, generální partner festivalu a herci Martin Zounar a Martin Kraus speciální zlatý sáček se sedmi cennými sklíčky z dílny Gordana Glass. „Je to takový symbol sedmi hodnotových pilířů, na nichž jsou Gordanin život a tvorba založeny: síla srdce, přátelství, tolerance, pokora, cílevědomost a rodina,“ poznamenala manažerka společnosti Magdalena Mixová.

Moderátor Lukáš Pavlásek

Vloni cenu za přínos českému humoru také z dílny designérky Gordany získala Jiřina Bohdalová a také ještě i Stanislav Zindulka. Pro něj to byla v jeho životě úplně poslední cena. „Měl z ní tehdy velikou radost… Seděli jsme pak po programu na rautu venku na zahradě Besedy i s Jiřinkou a on říkal, jak ho to potěšilo… Jsme velmi rádi, že se nám podařilo mu cenu ještě předat,“ podotkl PR manažer Komedy festu René Kekely.

Program zahajovacího večera byl velmi pestrý. Kromě „falešného“ Freddie Mercuryho, pobavila diváky stand-up dvojice Nasty a EnDru. Svou show v podobě Spejbla a Hurvínka se Žerikem a Plzeňskou katedrálou převedl v sále i světlomalíř Alex Dowis, který se jako 1. Čech nedávno dostal do televizní show Amerika má talent.

„Komedy fest není jen ten zahajovací večer, ale celý týden se tady v Besedě koná přehlídka řady her, Stand up comedy a vše vrcholí 1. června v amfiteátru OC Plaza, kde bude v rámci Open Airu program opravdu pestrý od The Tap Tap, přes Zdeňka Izera, Můžem i s mužem, až po večerní DJ Show Leoše Mareše. Součástí budou i dětská představení, třeba divadla Evy Hruškové a Jana Přeučila, atrakce, výklad karet a podobně. Je opravdu na co se těšit,“ zve na Komedy fest 2019 jeho ředitel a zakladatel Jiří Turek.

Více informací od festivalu humoru, program i vstupenky, najdou zájemci na www.komedyfest.cz

 

AUTOR:   Redakce ARTSTAR V.I.P.

FOTO:   Jaroslav Hauer

Komentáře z facebooku