Jiří Bárta rozzáří Divadlo na Maninách

Jiří Bárta 12. prosince od 19 hod. rozzáří Divadlo na Maninách svým předvánočním koncertem „JIŘÍ BÁRTA -VIOLONCELLO“ – Johann Sebastian Bach, příznivci vážné hudby si tak příjdou na své.

Jiří Bárta st. vstoupil na hudební scénu na přelomu 90. let a brzy se dostal do mezinárodní ligy předních violoncellistů. Studoval v Praze u Josefa Chuchra a Mirka Škampy a v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenščikova. V roce 1991 obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech a v témže roce také získal Rostropovich-Hammer Award v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry, dirigenty a komorními tělesy, je pravidelně zván na přední festivaly a pódia (Edinburgh, Berlín, Bratislava, Pražské jaro, Salzburk – Schubert Festival 1997, Teatro Colon, Suntory Hall, Wigmore Hall). Jeho nahrávka Reflexe byla vyhodnocena jako nejlepší česká CD nahrávka roku 2000 a dostala ocenění Klassik Heute Empfehlung časopisu Klassik Heute. Nahrávka sonát Rachmaninova, Schnittkeho a Pärta s pianistou Marianem Lapšanským obdržela cenu časopisu Harmonie v roce 1995. Jeho další nahrávky zahrnují kritiky ceněný snímek Bachových violoncellových svit a živou nahrávku Šostakovičových koncertů s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky. Rovněž poslední CD (2002), obsahující díla Antonína Dvořáka, se setkalo s velmi příznivými kritikami, stejně jako DVD nahrávka „Jiří Bárta hraje Dvořáka“ (violoncellový koncert s FOK a dirigentem Gaetano Delogu, 1999). Jeho koncertní počiny z poslední doby zahrnují turné po celém světě, kde spolupracuje nejen s Českou filharmonií a se Symfonic-kým orchestrem FOK, ale například i s Berlínskými symfoniky („Koncert tisíciletí“). V květnu 2001 vystoupil ve Wigmore Hall v Londýně s pianistou Piers Lanem. Byl také pozván aby vedl mistrovskou třídu v Royal Academy of Music v Londýně. Jiří Bárta hraje na nástroj Gagliano z roku 1785.

Hostem Jiřího Bárty 12. prosince v  Divadle na Maninách bude jeho syn Josef Bárta ml., který se narodil v roce 2008, učí se hře na violoncello od svých 6ti let u Kateřiny Hroníkové. V r.2018 získal 1. cenu na mezinárodní violoncellové soutěži Jana Vychytila v Praze, následovala vystoupení se svojí sestrou klavíristkou Aylou na Hudebním festival ve Znojmě či v Martinů sále pražské HAMU, letos pak s Komorním orchestrem České filharmonie ve  Valticích. Často vystupuje se svým otcem. Je nadšeným fotografem, jezdí na kole, plave, skáče a dělá akrobatické kousky všude kde to jde i nejde.

 

Předprodej: Divadlo na Maninách

                     ticketportal,ticket-art

 

Autor: Alexandra Hejlová

 

 

Komentáře z facebooku