Herecké muzeum oslavilo 3. narozeniny a dostalo unikátní dárky: Košili po slavné herečce i podepsanou knihu

Herecké muzeum Viktorka v Ratibořicích, v Babiččině údolí na Náchodsku oslavilo neuvěřitelné 3. narozeniny. Jeho provozovatel, režisér Tomáš Magnusek, který zhubl skoro 70 kilogramů, měl hned několik důvodů k radosti. Především bezvadné hosty, nové artefakty do muzea i skutečnost, že se po koronavirové krizi opět vše vrací do starých kolejí.

Nápad na vybudování muzea uměleckých legend mu pomohl zrealizovat jeho kamarád, herec Martin Dejdar. Ze staré secesní vily Viktorka v Babiččině údolí, která byla v dezolátním stavu, je dnes Herecký dům s muzeem, penzionem, restaurací a hlavně místem, kde to žije.

„Když jsem s tím nápadem kdysi přišel, hodně lidí si klepalo na hlavu a říkali, že jsem blázen. Dobrá věc se podařila a my slavíme třetí výročí a já mám radost, že tu máme celou řadu neuvěřitelných věcí po slavných lidech, kdy z většinou z nich jsem měl tu čest pracovat,“ řekl Tomáš Magnusek.

Kromě „Rumburakova pláště“ ze seriálu Arabela, posledního diáře Heleny Růžičkové, nebo rukaviček Zity Kabátové, je tu celá řada zajímavých artefaktů. Od ocenění, přes scénáře, například od Zdeňka Trošky a dalších kolegů, až po soubory fotografií. K novým raritním věcem přibyla v sobotu i noční košile herečky Jiřiny Šejbalové nebo 1. vydání knihy Popelka 50, která obsahuje podpisy autorů i všech, kteří ji vloni v rámci 50. výročí od natočení legendární televizní pohádky, pokřtili a nechybí ani pamětní razítko.

Díky tomu se na Viktorce o víkendu objevila i představitelka Popelky, herečka Eva Hrušková s manželem, hercem Janem Přeučilem a Pavlem Mészárosem, nakladatelem unikátní knihy, která je souhrnem vzpomínek, zážitků, postřehů i fotografií na natáčení. Eva Hruškové dostala také opožděně i svůj „Popelčí“ zarámovaný fotoobraz.

Přijel pochopitelně i herec a spoluzakladatel muzea Martin Dejdar s rodinou a desítky návštěvníků. A podívat se přijela z nedaleké sousední obce, kde má chalupu i režisérka a scénáristka Pavlína Moskalyková, dcera režisérské legendy Antonína Moskalyka, který v 70. letech v Babiččině údolí natáčel dvoudílný televizní film Babička.

„Košili jsem vydražil na aukčním serveru od paní Marie Stibůrkové z Krhanic na Benešovsku, kde měla Jiřina Šejbalová mnoho let chatu. A tu noční košili věnovala tato slavná herečka její mamince. Když u ní jednou na chatě maminka paní Stibůrkové byla, postihl ji ledvinový záchvat, a když jí odvážela sanitka do nemocnice, tak jí paní Šejbalová dala s sebou dvě košile, protože v tu chvíli u sebe ta paní neměla nic. A pak jí paní Šejbalová tu jednu košili věnovala. Na chatu do Krhanic jezdila slavná představitelka mnoha divadelních, filmových a televizních rolí i se svým manželem, právníkem panem Pipkem. Oba odpočívají na zdejším hřbitůvku. K nim na chatu jezdili často i přátelé z branže, třeba Bohuš Záhorský s Vlastou Fabiánovou a řada dalších,“ prozradil Magnuskův kamarád, který s ním dlouho spolupracuje, PR manažer a novinář René Kekely.

Do Hereckého muzea by se v brzké době měly dostat i některé drobnosti z pozůstalosti po nejmenší české herečce a dabérce Aťce Janouškové a přislíbeny jsou i další artefakty. Právě ty davy lidí, které Viktorkou každoročně projdou, obdivují, fotí se s nimi a vyprávějí pak o nich svých přátelům.

Autor: Karolína Tmavá

Foto: Jaroslav Hauer

Komentáře z facebooku