Pšeničné pole s vránami: Obraz slavného nizozemského malíře Vincenta van Gogha

Obraz, Pšeničné pole s vránami,  je jeden z posledních, které Vincent van Gogh namaloval před svou smrtí, a vůbec poslední tematická krajina, kterou namaloval, protože spáchal sebevraždu právě na tomto místě. Obraz je uložen ve Van Goghově Muzeu v Amsterdamu¨.

Tento obraz je často považován za dílo vzniklé před jeho smrtí. Malba vyjadřuje stav umělcovy duše (rozpolcená cesta, zamračená obloha před bouří a vrány, které možná představují smrt), tehdy těžce zkoušené depresemi. Krátce na to se Gogh v podobném poli postřelil a dva dny poté zemřel v náručí svého bratra Thea.

Vincent Willem van Gogh (1853-1890) byl nizozemský malíř patřící k postimpresionismu. Jeho dílo – přes 900 maleb a 1100 studií a kreseb patří k tomu nejznámějšímu, co ve světě umění vzniklo. Přesto za svého života se Van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí. Novátorským pojetím reality změnil náhled na tradiční impresionistickou malbu a z uměleckého hlediska významně ovlivnil především první polovinu 20. století. Vůlí vyjádřit vlastní pocity se stal mimoděk jedním ze zakladatelů právě nastupující umělecké větve zvané expresionismus. (jako např. Edvard Munch nebo Henri de Toulouse-Lautrec). Okolo roku 1889 trpěl silnými depresemi, které se stále prohlubovaly. 27. července 1890 se ve věku 37 let postřelil do břicha. Aniž by si uvědomil, že je smrtelně raněn, vrátil se do hostince Ravoux, kde dva dny nato zemřel před zraky svého bratra Thea. Jeho poslední slova zněla: „La tristesse durera toujours.“ ( „Smutek potrvá navždy.“) Byl pochován na hřbitově v Auvers-sur-Oise.

Van Goghovo muzeum v Amsterdamu

 

AH

Komentáře z facebooku