Marta Kubišová vystoupila v pražské Lucerně, kde vyprávěla svůj příběh

Zpěvačka Marta Kubišová v sobotu večer, 2. listopadu, den po svých 82. narozeninách, vystoupila stejně jako v předchozích dvou letech v pražském kině Lucerna v programu Noc s legendou a uzavřela tím trilogii těchto vystoupení.

Za doprovodu promítaných videí vyprávěla svůj životní příběh a v uvolněné atmosféře sklidila několikrát potlesk diváků. Jako hosté přišli Kubišové na jeviště popřát herečka Iva Janžurová, primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil nebo historik a prorektor Masarykovy univerzity Jiří Hanuš, který zpěvačce na pódiu předal zlatou medaili univerzity za přínos v oblasti kultury.

Zaplněný sál kina Lucerna přivítal Kubišovou bouřlivým potleskem vestoje. První promítané video vyprávělo o narození Kubišové a dále o nepřijetí na vysokoškolská studia či o její práci v poděbradských sklárnách. Sama Kubišová pak připomněla například příběh svého dědečka, který hrál podle ní v jejím životě velkou roli, divákům popsala smutek z jeho úmrtí a toho, že se s ním kvůli vystoupením nestihla rozloučit.

Audiovizuální nahrávky popsaly také píseň Modlitba pro Martu, která se stala po sametové revoluci v listopadu 1989 symbolem národního odporu. Kubišová shrnula svůj život od dětství po svou pěveckou kariéru, popsala i choulostivá témata jako potrat, to, jak kvůli němu prožila klinickou smrt. Živě komunikovala s publikem a atmosféra na jevišti byla uvolněná a přátelská. Vyprávěla také o okolnostech zákazu vystupování kvůli kolážím – podvrženým pornografickým fotografiím. „Vlasy měla akorát podobný,“ rozesmála diváky.

Poblahopřát zpěvačce přišel na jeviště mimo jiné prorektor Masarykovy univerzity Hanuš, který jí předal zlatou medaili za kulturu. „Na Masarykově univerzitě dáváme medaili většinou vědcům či odborníkům, ale můžeme ji dát i lidem z oblasti kultury, což je váš případ,“ řekl Hanuš a Kubišové poděkoval.

Kubišová třikrát vyhrála anketu o nejpopulárnější zpěvačku Zlatý slavík (1966, 1968 a 1969) a získala také zlatou Bratislavskou lyru 1968. Vystoupila mimo jiné v pařížské Olympii, v Cannes na festivalu MIDEM a zahrála si ve filmu svého bývalého manžela Jana Němce Mučedníci lásky nebo v seriálu Píseň pro Rudolfa III., ve kterém zazněla právě i Modlitba pro Martu.

Za normalizace Kubišová nesměla veřejně vystupovat a komunistický režim ji mnoha způsoby šikanoval. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po 20 letech v listopadu 1989. Poslední studiové album s názvem Soul vydala před sedmi lety a 1. listopadu 2017 oficiálně ukončila pěveckou kariéru. Od té doby se k veřejnému vystoupení dala přemluvit jen výjimečně. Například v roce 2022 v zaplněné Lucerně na koncertu Pocta Martě zazpívala slavnou Modlitbu a společně s ostatními účinkujícími píseň Hey Jude.

Zpívat už ani výjimečně ale neplánuje, dodala  Marta Kubišová. Podotkla, že zpívání jí nechybí.

Po pražské Lucerně mohou zájemci Kubišovou osobně vidět také 7. listopadu v Hořovicích, 10. listopadu v Sedlčanech, 14. listopadu v Mělníku a na závěr turné ukončí symbolicky 17. listopadu v Kolíně. Jak bude jinak výročí 17. listopadu slavit zatím neplánuje. Loni 28. října při oslavách 105. výročí vzniku samostatného Československa zpěvačku prezident Petr Pavel ocenil Řádem TGM první třídy.

Zdroj: ČTK

 

Komentáře z facebooku