Do barokního paláce Savarin v centru Prahy se nastěhuje Mucha muzeum

V opraveném barokním paláci Savarin bude sídlit Mucha muzeum. Otevře se příští rok v  lednu a autorkou nové expozice bude architektka Eva Jiřičná se svým studiem AI Design. Na umístění muzea v budově se dohodly Nadace Mucha a developer a majitel projektu Savarin firma Crestyl. Vedení Prahy nyní s Crestylem jedná o tom, že by v budově byla expozice Muchovy Slovanské epopeje.

V muzeu by měla být k vidění i dosud nevystavená díla umělce, mezi kterými jsou například rané olejomalby, ručně kreslené studie k dekorativním dokumentům, předměty zkoumající Muchovu fascinaci svobodným zednářstvím nebo studijní materiály ke Slovanské epopeji. Expozice by se navíc měla průběžně měnit, aby byla přitažlivá i pro ty, kteří ji chtějí navštívit vícekrát.

Otevření muzea je naplánované na pátek 24. 1. V budoucnu by se pak v Savarinu mohla objevit i samotná epopej, unikátní velkoformátové dílo, pro které se v hlavním městě dlouho hledá umístění. To by mělo být v další části projektu, Savarin se totiž skládá ze čtyř na sebe navazujících propojených částí, jejichž rekonstrukce se nyní chystá.

Výsledkem by měl být zároveň zelený vnitroblok a také nově vzniklé propojení v podobně pasáže mezi ulicemi Na Příkopě, Panská, Jindřišská a Václavským náměstím. „Nové Mucha muzeum by tak mohlo sloužit i jako jakýsi předkrm pro expozici Slovanské epopeje. O vybudování na míru vytvořené galerie v nově chystané části projektu Savarin intenzivně jednáme s městem,“ uvádí ředitel společnosti Crestyl Simon Johnson.

Marcus Mucha si od nové expozice slibuje mimo jiné přísun kvalitních turistů, takových, kteří do města přinesou přidanou hodnotu. Výstavy a akce, které Nadace Mucha pořádá po celém světě, navštíví každý rok půl milionu návštěvníků a podle Muchy pak naprostá většina z nich prohlásí, že chce navštívit Česko a jeho hlavní město. „Věříme, že naše nové muzeum zapíše Prahu na mapu světového umění,“ líčí.

Unikátní prostory v paláci Savarin jsou pro to podle něj ideální, a to i proto, že budova Na Příkopě byla v minulosti spojena s českou kulturou. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století tu mělo svoje sbírky Národopisné muzeum, které je dnes součástí Národního muzea. Za první republiky pak v paláci fungoval známý společenský klub, který navštěvoval například Karel Steinbach, Ferdinand Peroutka, Hugo Haas či Jan Werich. V nové době, před rekonstrukcí, prostor ukrýval kasino.

Savarin je dílo známého barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Rekonstrukce, která nyní skončila, vyšla na půl miliardy korun. Dohromady by ale cifra utracená v celém území měla vyjít na deset miliard korun. Zmiňovaným navazujícím historickým budovám, mezi nimiž je i jízdárna, má vtisknout podobu architekt Thomas Heatherwick. Kromě vnitrobloku, ve kterém bude veřejná zahrada, a pasáže by tu měly vzniknout také obchody, kavárny a restaurace. A kromě Slovanské epopeje by tu měl být rovněž prostor pro ještě jeden víceúčelový sál pro společenské akce. Konečně by tu měl vzniknout také nový vstup do metra.

Zdroj: ČTK

Komentáře z facebooku