Březen měsíc žlučníku

Žlučník patří k játrům. Právě on nám říká, jak  fungují játra.  Dráha žlučníku vede od koutku oka přes krk a níže. Je tedy důležité se v březnu chránit proti větru a nachlazení, a to především v oblasti krku a ledvin.

V březnu vládne emocím vztek. Proto pokud má někdo problémy se žlučníkem, většinou se jedná o potlačovaný vztek. Na jaře stoupá tělesná energie, která, stejně jako rostliny deroucí se z půdy na její povrch, směřuje zevnitř ven. Proto by se emoce neměly dusit, ale měly by jít ven. 

Na jaře je vhodné žlučník podporovat a čistit, aby nám lépe fungoval. Jeho správnou činnost posílíte i bylinami, hlavně těmi, co jsou hořké nebo kyselé. Jedna z bylinek těsně z jara je medvědí česnek. Další bylinky na podporu žlučníku jsou prvosenka jarní neboli lidově zvaný petrklíč, sedmikráska, podběl, popenec, plicník, kopřiva, olše lepkavá, jmelí bílé, mokrýš.

Na jaře je vhodné upřednostňovat teplá jídla, která kombinují dušenou a syrovou zeleninu. Je důležité konzumovat potraviny, které právě začínají růst, jako jsou hořčičné listy, řeřicha potoční, špenát nebo listy pampelišky. Doporučuje se zařadit i potraviny kyselé chuti například nakládaná zelenina, kyselé zelí. 

Lečivý zvuk pro zlučník je  – šššůůů. Cvik pro posílení viz. obrázek.

Text (JT)

Komentáře z facebooku