Hrad Bouzov – skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na romantický hrad Bouzov, který byl založen na přelomu 13. a 14. století, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad Bouzov se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka a je oblíbeným místem turistů.

Dnešní podobu získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Projekt a plány rekonstrukce vypracoval Georg von Hauberisser na základě požadavků a představ arcivévody Evžena Habsburského, velmistra řádu, který také celou stavbu financoval ze svých soukromých prostředků.

 Hrad v Bouzově je plně zařízen a vybaven. Mobiliář pochází převážně ze soukromých sbírek arcivévody Evžena Habsburského, částečně ze sbírek Německého řádu. Novodobé zařízení pak bylo vyrobeno speciálně pro objekt. Nejcennější částí hradu je novogotická kaple, vybavená gotickým oltářem a vyzdobená náhrobními kameny řádových mistrů z let 1395-1515. Hradní zbrojnice, původní gotický sál starého hradu, je vybavena ukázkami zbraní.

Z prohlídkových tras můžete navštívit několik tras věnovaných reprezentačním a obytným prostorám hradu nebo lze vystoupat do hlásné věže, soudní síně a pokoje hlásného. 

AH

Komentáře z facebooku