Nadčasově oblíbená a věčně mladá šansoniérka Mireille Mathieu

Jedna z největších šansonových legend historie světové hudby, Mireille Mathieu, za pár dnů – 22. července, oslaví své 78. narozeniny.

Mathieu se narodila 22. července 1946 ve Francii v Avignonu, jako nejstarší ze čtrnácti dětí do rodiny kameníka. Zpívání milovala od dětství, a tak se v roce 1962 přihlásila do pěvecké soutěže On chante dans mon quartier, kterou pořádal starosta Avignonu, a kde Mireille skončila na druhém místě za Michelle Torr. O dva roky později tuto soutěž vyhrála s písní La Vie en Rose ona sama, kterou dodnes zpívá jako ústřední melodii na svých koncertech.  21. listopadu 1965 se Mireille Mathieu poprvé objevuje v televizi, jejím manažerem se stal Johnny Stark. O rok později vydává své debutové album En Direct de L’Olympia. Zpívala společně s orchestrem Paula Mauriata.

Mireille Mathieu také nazpívala slavné duety jako Un homme et une femme, Tout a changé sous le soleil, Celui que j’aime, Les Moulins de mon cœur, C’est en septembre, You and I/Toi et moi, Quiereme Mucho/Où est passée ma bohème, La Tendresse, Une vie d’amour, À quoi ça sert l’amour a spoustu dalších. Jejími pěveckými partnery byli např.: Charles Aznavour,  Michel Legrand, Sacha Distel, Johnny Hallyday, Julio Iglesias, Michel Sardou nebo Frank Sinatra. Mireille Mathieu je držitelkou řady ocenění.

Mathieu je dodnes svobodná a bezdětná dáma. Nejlépe se cítí v kruhu úzce rodinném a obklopena svými přáteli. O svém životě napsala knihu Oui, je crois ve spolupráci s Jacqueline Cartier, vydanou v roce 1987 a La véritable Mireille Mathieu ve spolupráci s Emmanuel Bonini vydanou v roce 2005. Za svou kariéru nazpívala zhruba 1200 písní v devíti jazycích. Vydala nad 40 alb. V roce 2012 vydala album převzatých písní od Edith Piaf.

Mathieu v Praze poprvé vystoupila v roce 1967 na počátku své kariéry. České publikum si podmanila a již několikrát u nás vystupovala a do Čech se ráda vrací. Má tu totiž spoustu fanoušků, kteří ji pomohli v těžkých chvílích.

Foto a zdroj: deutschlandfunkkultur.de, Propriété exclusive Abilène Disc., Propriété exclusive

Komentáře z facebooku