Vedoucí síla pátrací stanice u okresního četnického velitelství v Plzni vrchní strážmistr Václav Otec vyprávěl o přínosu nového člena jejich stanice. V polovině roku 1929 se totiž stal vůdce služebního psa se svým svěřencem součástí systemizovaného stavu pátracích stanic. To znamenalo, že strážmistr František Horák se svým služebním psem německým ovčákem Arco, který byl do té doby zařazen na četnické stanici Plzeň a byl pátračce k dispozici pouze dle jejich potřeb, se stal jeho třetím podřízeným.
V úterý 12. listopadu 1929 časně ráno byla plzeňská pátračka vyžádána četnickou stanicí Červené Poříčí v politickém okrese Přeštice o vyslání hlídky se služebním psem k případu vraždy rolníka Berky ve Vřeskovicích.
Arco se svým pánem
Po příjezdu motorového kola, v jehož přívěsném vozíku seděl strážmistr Horák se služebním psem Arcem, podal velitel místní četnické stanice vrchní strážmistr Václav Křepel veliteli hlídky pátračky vrchnímu strážmistru Otcovi hlášení o dosud zjištěných okolnostech.
V domě č. 30 žil 77 roků starý majitel usedlosti Matěj Berka, i přes svůj vysoký věk starý mládenec. Jednalo se o bohatého místního rolníka. Usedlost se nachází přímo u hlavní silnice a jeho zeď je polorozbořena a z vrat zůstala pouze polovina. Spolu s majitelem žila ve společné domácnosti jeho sestra 67 roků stará vdova po rolníkovi Barbora Babková.
Právě jejím výslechem bylo zjištěno, co se vlastně stalo. V noci, když oba spali, se někdo pokoušel vniknout do světnice, v níž oba spali. Vyrazil nejprve skleněnou tabulku, otevřel si vnější okno a poté vyrazil tabulku vnitřního okna. Pachatel dělal takový hluk, že se Berka probudil. Vzal si do ruky nabitou pušku, kterou měl stále u své postele a šel k oknu zjistit, co se děje. Přitom zavolal: „Chlape copak tady chceš, já tě zastřelím!“. V tom okamžiku třeskla rána a rolník se skácel na zem a byl okamžitě mrtev. Na to ztropila v obci poplach a bylo přivoláno četnictvo.
Pouhou prohlídkou bylo zřejmé, že střela zasáhla hruď Matěje Berky. Přesto musela být k ohledání jeho těla vyžádána soudní komise od okresního soudu v nedalekých Přešticích.
Problémem ale bylo, že i přes veškerou snahu obou místních četníků byl dům stojící na hlavní ulici, v němž ke vraždě v noci došlo, navíc doslova obklopen srotivšími se obyvateli obce, a tudíž se nedalo předpokládat úspěšné použití služebního psa. Přesto strážmistr uvedl Arca u rozbitého okna na stopu neznámého pachatele.
Arco vedl svého pána doprovázeného místním strážmistrem přes dvůr do zahrady a poté okolo rybníka za humna. Odtud přes okresní silnici a vrátil se zpět do obce. Zda stopu ztratil. A poté, co stopu opět navětřil, šel Arco do domku ve Vřeskovicíh, který obývá rodina Štychových. Doma byla pouze žena ve vysokém stupni těhotenství s jedním dítětem. Na dotaz četníků udala, že její manžel Jaroslav Štych není doma a že brzy ráno odejel vlakem do práce ve Škodových závodech v Plzni.
Soudní komise zkonstatovala smrt zastřelením do hrudi z bezprostřední blízkosti. Následně provedená pitva prokázala, že střela, která se nacházela v těle zasáhla rolníka přímo do srdce a jeho smrt nastala téměř okamžitě.
Motorové pátrací stanice odejelo do Plzně, kde byl ve Škodových závodech Jaroslav Štych zadržen a odvezen zpět do Vřeskovic. To, že by měl účast na vraždě rolníka Berky rozhodně popíral.
Štych byl 28 roků starý tesařský dělník a při výslechu vedeném za účasti obecního starosty vrchními strážmistry Otcem a Křepelem se stále více zaplétal do svých odpovědí. Nejprve tvrdil, že u rolníka Berky nikdy nebyl a že s ním mluvil ještě jako dítě. Přitom bylo sestrou zavražděného sděleno, že na jaře byl Štych u Berky a žádal o půjčku 300 Kč, kterou však nedostal.
Dobře znal jeho obydlí, a dokonce věděl i to, že má vkladní knížky. Na mrtvolu Matěje Berky se přitom ani nechtěl podívat. Domovní prohlídka bytu Štychových, jejímž cílem bylo nalezení vražedné zbraně, však zůstala bezvýsledná. Dalo se předpokládat, že zbraň odhodil cestou z místa činu za obcí do rybníka, okolo něhož podle Arcem vypracované stopy šel.
Vzhledem k tomu, že proti němu svědčily závažné okolnosti, byl zatčen a dodán do vazby u krajského soudu v Plzni.
Zavražděný byl velmi zámožný, měl na 80 strychů polí a tři vkladní knížky, na nichž měl celkem uloženo dvěstě tisíc Kč. Paradoxem bylo, že doma měl na hotovosti pouze 10 korun.
Další zajímavostí bylo, že Štych, když šel z domova okolo 4. hodiny ranní na vlak do práce, šel okolo Berkova domu, u něhož již bylo shromážděno plno lidí. Tvrdil, že se o rolníkově vraždě se dozvěděl až na nádraží od svého strýce a švagra. Oba však popřeli, že by s ním o vraždě vůbec mluvili.
Následujícího dne byl po vypuštění rybníka na jeho dně nalezen zcela zachovalý revolver, z něhož byla vystřelena jedna rána. Střely byly naprosto shodné s tou, která byly při pitvě vyjmuta z těla zavražděného.
Obálka knihy Četnické historky z pátracích kursů
Příspěvek byl zpracován podle knihy Michala Dlouhého ČETNICKÉ historky z pátracích kursů, vydané nakladatelstvím Pragoline. Kniha je k dostání na www.megaknihy.cz nebo www.kosmas.cz.
Kniha je vydána i v elektronické podobě, stejně jako všechny, i již rozebrané tituly, které jsou k dostání na www.kosmas.cz.
Další informace o autorovi se dozvíte na jeho webu www.cetnik-michal-dlouhy.cz nebo na facebooku Četník Michal Dlouhý či Spisovatel Michal Dlouhý.
AUTOR: JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D.
FOTO: archiv – JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D.
Komentáře z facebooku