Francouzská ikona Jean Gabin

Francouzský herec Jean Gabin se narodil 4. května 1904 a oslavil by tak  120. narozeniny!. Původně se jmenoval Jean-Alexis Moncorgé. Když se rozhodl pro herectví, přejal pseudonym svého otce. Jeho rodiče byli kabaretní umělci, ale on se chtěl stát strojvůdcem. Otec ho malou lstí přivedl zpět ke kabaretu a bylo rozhodnuto. První úspěchy sbíral v kabaretech Folies Bergére nebo Moulin rouge. Proslavil se však díky filmu. Zapojil se do osvobozování Francie a po válce ho čekalo období největšího úspěchu.

Jean Gabin se dostal i do Hollywoodu, kde ale se svou tvrdohlavostí narazil. Nepomohl ani milostný vztah s Marlene Dietrichovou, která mu pomáhala s učením textů a pilováním výslovnosti. Na konci druhé světové války se Jean Gabin aktivně zapojil do osvobozování Francie a se svým tankem se dostal až k Hitlerovu Orlímu hnízdu v Berchtesgadenu. Po válce ho čekalo období největšího úspěchu.

Ve výčtu slavných rolí jednoznačně kraluje komisař Maigret, kterého ztvárnil ve třech filmech. Autor literární předlohy Georges Simenon považoval Gabina za ideálního představitele titulního hrdiny svých románů. Jean Gabin říkával: „Nejsem u filmu pro slávu. Pracuji pro peníze, které přepočítávám na krávy. A komisař Maigret, to je už pořádné stádo.“

Zemřel na infarkt 15. listopadu 1976 v Neuilly-sur-Seine (předměstí Paříže) a urnu s jeho popelem vhodili podle jeho poslední vůle námořníci francouzské fregaty do Atlantiku několik kilometrů od přístavu Brest v Bretani.

Autor: Alexandra Hejlová

Foto: Britannica, wikipedia

Komentáře z facebooku